Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie fotbalového růstu, od přípravky k mužům!

article preview

V poslední době jsem dostal několik dotazů, co je pro děti důležité při jejich fotbalovém růstu.

Cesta k dospěláckému fotbalu má několik etap:

1. - Přípravky

Věková kategorie od 5 do 10 let. V tomto věku se děti učí úplné základy kopané. Práce s míčem pravou a levou nohou (u nás v ČR obecně velmi podceňovaná), základy pohybu na hřišti, základy kopacích technik, při utkáních se preferuje útočný fotbal. V přípravkách by se neměla vůbec používat, nebo pouze okrajově, herní taktika. Tak aby v co největší míře docházelo k rozvoji fotbalového myšlení u nejmenších dětí! To jenom velice ve zkratce.

       V této věkové kategorii se nedá určit s kterého dítěte bude nebo nebude kvalitní fotbalista. Talent se dá poznat, ale děti které se fotbalovému tréninku věnují na 100% se mohou projevit klidně až v pozdějším věku. Taky je mezi dětma značný rozdíl v tom, že některým právě díky talentu jde vše samo, ale je potřeba si uvědomit, že v této věkové kategorii ostatní děti toho umí třeba velice málo a tak talenty mohou velice vyčnívat. Do budoucna se výkonnostní rozdíly budou smazávat! Taktéž půl rok, rok věkového rozdílu v této kategorii díky větším fyzickým přednostem, dělá značný herní rozdíl v této kategorii nejmenších hráčů! 

2. - Žákovská kategorie

Věková kategorie 10 až 15 let.

Zde se už kopaná začíná přibližovat klasické jedenáctkové kopané. V mladších žácích se hraje systémem 7+1. Klasický fotbal 10+1 se začíná hrát až ve starších žácích. Děti se již učí hrát na různých postech, obránce, záložník, útočník. Ve větší míře se používá herní taktika, která by však neměla děti jakkoliv omezovat v jejich samostatném herním projevu. Děti začínají na sobě ve větší míře pracovat i co se týče kondičních a fyzických předpokladů. Zde se nově ukáže u jednotlivých hráčů, i tkzv. herní inteligence! Předpoklad hráčů, na kterých postech jim to v jedenáctkovém fotbale bude nejvíce vyhovovat či nevyhovovat. Pro trenéry důležitá vlastnost. Prodlužuje se doba zápasů a děti již trénují a hrají více venku, na větším hřišti. 

3. - Dorostenecká a juniorská kategorie

Věková kategorie 15 až 21 let

Kopaná se vším všudy. Zde se již u dětí ukáže, kdo to s fotbalem myslí doopravdy. Hráči musí trénovat i navíc, mimo oficiální trénink, pokud se chtějí pohybovat fotbalově na nejvyšší úrovni. Jejich život musí být přizpůsoben škole a tréninku. Taktéž je potřeba si vytvořit i správnou životosprávu. Kdo se chce dostat do našich nejlepších týmů, musí začít na sobě dřít. Naplno, jinak to jde pouze vzácně. Dominik Mašek, hráč Bohemians Praha již v 16 letech hrál za ligové mužstvo Příbrami a v 17 letech nastoupil v bundeslize za Hamburger SV. Na tuto věkovou kategorii je celá řada názorů, jak by měli hráči fungovat. Zde je to již na samotných hráčích, jakou úrověň tréninku zvládnou a na jakou úrověň v rámci soutěží seniorských týmů se zařadí!

4. - Seniorská kategorie

Zde hráč již hraje na úrovni, na kterou se v předešlých kategoriích dokázal připravit!

Opravdu velice ve zkratce a zjednodušeně jsem vám chtěl ukázat, co všechno je zapotřebí a jaká cesta vede ve fotbalovém životě k cíly, který si každý malý kluk může zvolit! Je to jenom na každém hráči, a nyní v přípravkách i na rodičích, kteří děti vzhledem k jejich věku, na tréninky a zápasy vodí a jsou nyní jejich součástí,  kam to děti dotáhnou! :-)

 
 


Poslední fotografie


Archiv

Kalendář
<< květen / 2020 >>


Statistiky

Online: 4
Celkem: 114958
Měsíc: 4249
Den: 195